Op. Dr. Âzer Aras Uluğ
TürkçeEnglishGermanArabia
Menu
Op. Dr. Âzer Aras Uluğ
TürkçeEnglishGermanArabia
Menu

Hymenoplasty in Turkey

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi bulunduğumuz coğrafyada, sosyolojik ve psikolojik nedenlerle, toplumsal, ahlaki ve kızlık zarına atfedilen namus gibi kavramlarla halen günümüz dünyasında önemini korunmaktadır.

Kızlık zarı dikimi ile daha önce yaşadığı olayların izlerini, psikolojik, sosyolojik etkilerini ortadan kaldırma amaçlanır. Kliniğimizde kızlık dikimi için başvuran genç kızlara yardımcı olup yaşam ve psikolojik etkilerin ortadan kaldırabiliyoruz.

Kızlık zarı dikimi için başvuran kadınlar genellikle yoğun kaygı ve endişe içerisinde bize başvururlar. Öykülerini dinlediğimizde daha önce cinsel deneyimlerinin olmadığını söylerler.

Genellikle ya evlenme vaadi ile kandırıldıkları için cinsel birliktelik yaşadıklarını, ya aile içinde yakınlarından birinin tacizine uğradığını ya da partnerleri ile sevişme sırasında ne olduğunu anlamadan tam bir birleşme olmadan hafif bir kan geldiği için kızlık zarlarını diktirmek için bize başvurduklarını ifade ederler.

Genç bir kadın, bu durumlardan herhangi birini yaşadığında, bekaretinden tam olarak emin olmak ister ve ileride evlendiğinde kanamama ihtimalini düşünmeyi tahammül bile edemez ve doğal olarak kendini garantiye almak ister. 2023 yılın geldik hala bu konuyu konuşuyorsak ve bu toplum hala bu baskıdan kurtulamadıysa söylenecek çok söz yok yapmak gereklidir bu kadar net!

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi ile aslında hedeflenen bir sonraki cinsel ilişkide kanama elde edilmesi gerekliliğidir. Bu amaçla başvuran kadınlar işlemin ne kadar süreceğini nerde güvenilir olarak yaptırabileceğini nasıl yapıldığı, riskleri, çeşitleri gibi konuları genellikle araştırmış olarak karşımıza geliyorlar.

Özellikle kızlık zarı dikimi için başka bir hekime sorarak veya referans alarak ilerleyemeyeceği için genç kızlar, telefon aramaları, hekimin tanınırlılığı, klinik konumu, şehri vb. konuları baz alarak bizi seçip geliyorlar.

İki tip kızlık zarı dikme yöntemi vardır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi yöntemi, diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemidir. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceğini, hekim muayene sonrası genellikle karar verir. Düğüne az bir zaman kalmışsa kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle tercih edilmez. Kalıcı kızlık zarı dikiminin iyileşmesi için genellikle 6 haftaya ile ihtiyaç vardır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi (Geçici Himenoplasti)

Geçici kızlık zarı dikimi, klinik koşullarında lokal anestezi altında yapılır. İlişkiden 2-7 gün önce yapılır. Kızlık zarına ve arkasındaki vajina duvarlarına gözle görülmeyen ve kendiliğinden emilen ince dikişler atılır, tam ortada küçük bir boşluk kalacak şekilde dairesel olarak vajina girişi daraltılır.

Geçici kızlık zarı dikimi basit bir tekniktir. Lokal anestezi altında uygulanır. İşlem sırasında, ağrı ve acı olmaz. İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakika arasındadır. Kızlık zarı tamirinden sonra ilk cinsel ilişki sırasında kanama elde edilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Kalıcı Himenoplasti)

Kalıcı kızlık zarı dikimi klinik koşullarında, lokal anestezi altında ya da hafif sedasyon anestezisi altında uygulanabilir. Vajina içinden, vajina duvarını kaldırılarak flep kaydırma yöntemi uygulanır. Kızlık zarının, himenin hemen arkasındaki vajina duvarından yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Bu işlem için, cinsel ilişkiden yaklaşık 6-8 hafta önce uygulama yapmak gereklidir.

Kullanılan dikişleri almaya gerek yoktur. Kendiliğinden emilen çok ince dikişler kullanılır.Her hangi bir yara izi dikiş izi kalmaz ve görünürde anlaşılmaz. Yeni bir cinsel ilişki kurulana kadar kızlık zarı bozulmaz, kendini korur ve ilk cinsellik sırasında kanama elde edilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Konya

Kızlık zarı dikimi fiyatları, dikimin yapılacağı hastane, muayenehane, klinik vb, dikimi yapacak kadın doğum hekiminin araştırılıp ona göre seçilmesi gereken bir konudur. Fiyat konusu, bunun için kliniğimizi arayıp fiyat bilgisi alabilirsiniz. Seçilecek tekniğe ve uygulanacak anesteziye fiyatlarının değişken olabileceğini göz önünde tutmalısınız.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı dikiminden sonra, kişiler klinikten yürüyerek ayrılmaktadır. Fakat evlerine giderken özel bir araçla seyahat etmeleri gerektiğini kendilerine söyleriz.

Evdeki 3 gün süresince acil bir durum haricinde yataktan kalkmalarını istemediğimizi ve yine ilk üç gün boyunca banyo, duş ve havuz gibi su ile temas etmemelerini isteriz.

Üç günden sonra ayakta duş şeklinde yapmalarını, bir hafta süresince kabız kalmamalarını, bu süre zarfınca lifli-posalı gıdalarla beslenmelerini, çorba ve daha sulu gıdaları tüketmelerini ve ayrıca yara iyileşmesinin daha hızlı olabilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmelerini vitamin ve protein yönünden zengin bir beslenme planı uygulanmaları önemlidir.

Mümkünse on gün buyunca alafranga tuvalet (klozet) kullanmalarını ve genital bölgeyi gerektiğinde kaynamış soğumuş suyla taharet almalarını sonrasında da pamuklu biz bez ile dokunarak sürtmeden kurulamalarını, bu bölgeyi saç kurutma makinesi ile kuru tutmaya özen göstermelerini isteriz.

İşlem sonrası enfeksiyondan korunmaları ve daha iyi bir yara iyileşmesi için antibiyotik başlanılır. Üç günden sonra günlük aktivitelerine devam edebilirler. Kalıcı kızlık zarı dikiminden on gün sonra ilgili hekime kontrol gidebilir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise evlenmeden önce kontrolün yapılmasında yarar vardır.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama neden olur?

Kızlık zarını diktirdikten sonra bir miktar sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu aslında beklenen ve norma bir durumdur ancak bazı durumlar vardır ki onlarda kanama yapar ve önemli olabilir. Kanamanın nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Dikişler gevşeyebilir ya da atabilir,
  • Kalça üstüne aşırı baskı yapan oturmalar, sert şekilde oturup kalkmalar,
  • Dikişler tam iyileşmeden egzersize başlamak,
  • Dikiş bölgesine elle veya başka bir şeyle temas etmek,
  • İstirahat edilmesi gerekirken, erken kalkıp ağır yürüyüşler yapmak kanamaya sebep olabilir.

Kanamalar yoğunsa adet gibiyse o zaman dikişi yapan hekime tekrar başvurmak gerekiyor ancak bunun dışında meydana gelen sızıntı şeklinde kanamalar normaldir ve endişe etmenize gerek yoktur.

Kızlık zarı dikimi için hangi doktorlara gitmeyelim?

Kızlık zarı dikimini yani himenoplasti operasyonunu, bu konuda eğitimli, deneyimli kadın doğum uzmanları yapar.

Kızlık zarı dikimi yaptırdım eşim bunu anlar mı?

Cinsel ilişkiye girdiğiniz zaman girdiğiniz kişi tarafından anlaşılmaz. Bunu sadece bu alanda çalışan kadın doğum uzmanları ve adli tabip uzmanları anlayabilir.

Kızlık zarımı diktirdim %100 kanar mı?

Kızlık zarı tamirini yapan kişi, ehil uzmanlara yaptırdıysa %100 kanar.

Daha önce normal doğum yapmış kişiler de kızlık zarı dikimi yaptırabilir mi?

Daha önce normal doğum yapmış kişiler de isterlerse eşlerine fantezi amaçlı kızlık zarlarını diktirebilirler. Bu bölümde sizlerden gelen en çok merak ettiğiniz sorulardan bir bölüm oluşturdum. Umarım size faydalı olabiliyorumdur.

Yapılan kızlık zarı dikimleri herhangi biriyle veya kurumla paylaşılıyor mu?

Bu olayın toplumsal boyutu ve ehemmiyeti düşünüldüğünde hiçbir kimse kurum ve ailenizden hiç kimseyle paylaşılmaz. Kayıt tutulmaz çok özel ve mahrem olması sebebi ile hasta ve hekim arasında gizli kalır.

Çok sayıda cinsel partnerim oldu bu kızlık zarı dikim başarısını etkiler mi?

İşlem sırasında önemli olan kızlık zarının tipine göre, uygulanacak doru tekniğin ehillerde uygulanmasıdır. Partner sayısının önemi yoktur.

Daha önce cinsel ilişkiye girdim fakat kanamadı, doktor esnek olduğu söyledi, yine de kızlık zarı dikimi yaptırabilir miyim?

Anatomik olarak kızlık zarı himeni, ince esnek yapıda olan kişiler ilk cinsel ilişkide kanama yaşamıyorlar, onlarda ilk cinsel birleşmede kızlık zarı tamiri yapılarak kanama sağlayabilirler.

Kızlık zarı dikimi için en uygun dönem ne zamandır?

Adet bitimden sonra bu cerrahi tamir operasyonu planlarız. Adet kanı dikişlerin enfeksiyon kapmasına ve kaynamasına engel olabilir.

Kızlık zarı dikiminde tamamen uyutularak mı işlem yapıyor?

Kızlık zarı dikimi yani himenoplasti bazen lokal, bazen hafif sedasyon anestezisi altında, her iki türlüde uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Hiç bir şey duymak istemiyorum diyen kadınlara uyutularak yapılmaktadır. Uygulanacak anestezinin tipi, cerrahi başarıya veya işlem süresi üzerine her hangi bir etki yapmamaktadır.

Mastürbasyon yaparken vajinamın içine parmak soktum, dikim yapılabilir mi?

Mastürbasyon sırasında parmak veya başka bir nesnenin vajina içine doğru sokulması kızlık zarını zedeleyebilir. Ama vajina içine bir şey sokulmadan yapılan mastürbasyonla ve sürtünme ile kızlık zarının yapısı bozulmaz, yapısı bozulduysa kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Bozulan kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Kısık zarı açıldıysa veya bozulduysa kendi kendine tekraren iyileşmesi mümkün değildir. Himenin kızlık zarının cerrahi olarak tekrar onarılması gerekmektedir.

Kızlık zarı bozulmadan da hamile kalma olasılığımız var mıdır?

Cinsel birleşme olmadan da yani penis vajina içine girmeden de kızlık zarı bozulmadan da erkek vajina önüne boşaldıysa gebe kalma ihtimali olabilir. Kadın genital bölgesi spermin bulunduğu semen sıvısı ile temas etmemelidir. Spermlerin 72 saat canlı kalabilme özelliğini nedeniyle nadiren de olsa gebelik gelişebilir. Bu tür durumlarda ertesi gün hapı almak gibi bir yöntemle korunmakta yarar vardır.

Kızlık zarının dikilmesi, adet düzenimi etkiler mi?

Kızlık zarımı dikimi hormonlarınızı veya adet düzeninizi kendisi primer olarak etkilemez, ama yaşadığınız stres ve kaygılı durumlar, ayrıca anestezi uygulanmış ise hormon dengelerini etkiler. Buda düzensizliğe, adet döndüğünüzde etkilenmeye neden olabilir. Genellikle kızlık zarı dikiminden sonra adet gecikmeleri yaşanması beklenen bir durumdur.

Kızlık zarı dikimini herkes yaptırabilir mi?

18 yaşının üstünde olan tüm kadınlar kızlık zarı dikimi için hekime başvurabilirler. 18 yaşın altında olan kişiler ise anne veya babasından birinin yazılı izni alınarak kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kadın sünnetiyle kızlık zarı dikimi aynı şey midir?

Kızlık zarı dikimi kadın sünneti olarak bilinen kadının klitorisin alınması ameliyatıyla karıştırılmamalıdır. Kadın sünneti, kadın haklarına, insan haklarına aykırı bir ameliyattır. Kadının haz almasının önüne geçmek, klitorisin alınmasına yönelik daha çok Afrika ülkelerinde yapılan bir ameliyattır. Ancak kızlık zarı dikimi ilk cinsel ilişkide kanama elde etmeye yönelik bir cerrahi yöntemdir.

Update Date: 30.01.2023
Op. Dr. Âzer Aras Uluğ
Editor
Op. Dr. Azer Aras Uluğ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
The content of this page is for informational purposes only.
Please consult your physician for diagnosis and treatment.
Patient Comments
Comments
Have a question?
Contact Form
Op. Dr. Âzer Aras UluğOp. Dr. Âzer Aras UluğGynecology, Cosmetic Gynecology & Obstetrics
0501 242 1881
0501 242 1881
Cookies are used to improve the quality of our website and to generate statistics. If you continue, we will assume that you consent to the use of cookies.